Available courses

COVID19 Trainer Course

Category: Short Courses

Information & Communication Technology

  • Teacher: Maureen C

COMPUTER AIDED MAPPING

  • Teacher: Cornelius Kipkoech

COMPUTATIONAL MATHEMATICS

Category: Module One
  • Teacher: Zephaniah Sirma

Information Communication Technology and Ethics

Category: Module One
  • Teacher: Eunice Ketter

Operating system

Category: Module One
  • Teacher: Maureen C

COMPUTER APPLICATIONS 1

Category: Module One
  • Teacher: Zephaniah Sirma

communication skill

Category: Module One
  • Teacher: Sarah Ronoh

Structured programming

Category: Module One

Computer Applications II

Category: Module Two
  • Teacher: Brian Ngeno

Object Oriented Programming

Category: Module Two
  • Teacher: Brian Ngeno

System Analysis and Design

Category: Module Two
  • Teacher: Shadrack Kimutai
  • Teacher: Sheila Mutai

Visual Programming

Category: Module Two
  • Teacher: Shadrack Kimutai

Quantitative Techniques

Category: Module Two
  • Teacher: Shadrack Kimutai

Food and Beverage Service

Category: Module One
  • Teacher: Lydia Otungu

Food and Beverage Production

Category: Module One
  • Teacher: Lydia Otungu

Catering Premises and Equipment

Category: Module One
  • Teacher: Lydia Otungu

BASIC ELECTRONICS

Category: Module One
  • Teacher: Brian Ngeno

Introduction to ICT

Category: Module One
  • Teacher: Brian Ngeno

Basic Electronics

Category: Module One
  • Teacher: Shadrack Kimutai
  • Teacher: Brian Ngeno

Operating Systems

Category: Module One
  • Teacher: Maureen C

food science and nutrition

Category: Module One
  • Teacher: Lydia Otungu

Food and Beverage Production

Category: Module One
  • Teacher: Lydia Otungu

Mathematics

Category: Module One
  • Teacher: Shadrack Kimutai

Information Resources and Services

Category: Module One
  • Teacher: Brian Ngeno

Library and Information Centre Operations

Category: Module One
  • Teacher: Shadrack Kimutai

Beauty therapy

Category: Module One
  • Teacher: Carren Sheunda

Hair dressing

Category: Module One
  • Teacher: Carren Sheunda

mechanical engineering

Category: Module One
  • Teacher: Wilberforce Ngetich

Engineering Mathematics

Category: Module One
  • Teacher: Victor Cheruiyot

Engineering mathematics

Category: Module One
  • Teacher: Mercy Cherotich

Mechanical engineering

Category: Module One
  • Teacher: Wilberforce Ngetich

Soil Science I

  • Teacher: Peter Maina

Agricultural Engineering I

  • Teacher: Peter Maina

Animal Production I

Category: Module One
  • Teacher: Peter Maina

Applied Science

Category: Module One
  • Teacher: Mercy Cherotich

Mathematics 1

Category: Module One
  • Teacher: Mercy Cherotich

Electrical Engineering principles

Category: Module One
  • Teacher: Paul Sitienei

Mathematics 1

Category: Module one
  • Teacher: Mercy Cherotich

Trade theory

  • Teacher: Wilberforce Ngetich

Electrical Installation Technology

Category: Module One
  • Teacher: Paul Sitienei

Electrical, Measurement and Fault Diagnosis

Category: Module One
  • Teacher: Paul Sitienei

Solar Installation System

Category: Module One
  • Teacher: Paul Sitienei

Materia, Process and Workshop Practice

Category: Module One
  • Teacher: Paul Sitienei

Electrical principles

Category: Module One
  • Teacher: meshack rotich

Technical drawing

Category: Module One
  • Teacher: Cleophas Kemboi

ANALOGUE ELECTRONICS 1

Category: Module One
  • Teacher: Paul Sitienei

Electrical Engineering Principles

Category: Module One
  • Teacher: Paul Sitienei

Solar Installation System

Category: Module One
  • Teacher: Paul Sitienei

Electronics

Category: Module One
  • Teacher: Paul Sitienei

MATHEMATICS 1

  • Teacher: Cornelius Kipkoech

SURVEY 1

  • Teacher: Cornelius Kipkoech

LAND SURVEY THEORY

  • Teacher: Cornelius Kipkoech

MATHEMATICS 1

  • Teacher: Cornelius Kipkoech

Structures 1

  • Teacher: Josphat Kebeney

Building and Civil Engineering

Category: Module One
  • Teacher: Josphat Kebeney

Diploma in civil engineering

Category: Module One
  • Teacher: Josphat Kebeney

Physical Science

Category: Module One
  • Teacher: Mathias Chirchir

Geotechnology I

Category: Module One
  • Teacher: Edwin Kiprono

Construction Materials I

Category: Module One
  • Teacher: Shadrack Kogei

Structures I

Category: Module One
  • Teacher: Josphat Kebeney

Civil Engineering Construction and Design

Category: Module Two
  • Teacher: Alvan Kemboi

Transport Engineering

Category: Module Two
  • Teacher: Alvan Kemboi

Survey II

Category: Module Two
  • Teacher: Mathias Chirchir

Geotechnology II

Category: Module Two
  • Teacher: Edwin Kiprono

Construction Technology II

Category: Module One
  • Teacher: Abraham Metto

Workshop Technology II (Electrical)

Category: Module Two
  • Teacher: Paul Sitienei

Survey Control I

Category: Module One
  • Teacher: Mathias Chirchir

Survey Control II

Category: Module Two
  • Teacher: Mathias Chirchir

Survey Instrument II

Category: Module Two
  • Teacher: Mathias Chirchir

Cartography

Category: Module Two
  • Teacher: Raphael Korir

Engineering Survey

Category: Module Two
  • Teacher: Mathias Chirchir

Social Studies

Category: Module One
  • Teacher: Ismael Kosgey

Site & Workshop Management

Category: Module One
  • Teacher: Japheth Labalia

Plumbing theory

Category: Module One
  • Teacher: Makarius Ayado